Köpeklerde Diş Bakımı Nasıl Yapılır?

Köpeklerde diş bakımı düşündüğünüzden daha önemlidir. Köpeğinizin diş bakımını önemini kavramalı ve bakımını sık sık yapmalısınız. Bazıları dışarıdaki sokak köpekleri ile kendi köpeklerini mukayese edip diş bakımını gereksiz bulabilir ama Köpek diş bakımı köpeğiniz ile sağlıklı ve uzun zaman geçirmenizi sağlayacak önemli bir husustur.
Köpeğinizin salyaları ve besin artıkları diş üzerinde kalarak diş plağını oluşturur ve köpeğinizin salyaları bunu diş taşına dönüştürür buda diş etlerini tahriş eder ve periodontal hastalığı başlangıcı olan gingivite yol açar. Bu hastalık köpeğinizin yaşına bağlı olarak diş kayıplarına yol açabilir. Burada oluşan enfeksiyon köpeğim karaciğer, akciğer, böbrekler hatta ve hatta kalbe kadar ulaşarak ciddi sorunlar ortaya çıkarır.
Düzenli veteriner kontrolünde olan köpeklerde rutin kontrollerde veteriner bunların kontrolünü yapar ama sizin ‘de bu kontrolleri yapmanız ve karşılaştığınız sorunlarda veterineriniz ile görüşmeniz oldukça önemlidir.

Sizin Dikkat etmeniz gereken durumlar?

  1.  Köpeğinizin dişlerindeki diş taşı birikimleri ve diş eti sarıya yakın mı?
  2. Köpeğiniz 'de yeme güçlüğü var mı?
  3. Nefesinde kötü bir koku oluşuyor mu?
  4. Köpeğinizin dişlerinde kanama ya da şişme var mı?
Yukarıdaki maddeleri sık sık kontrol edip bu tür sorunlar varsa hemen veterinerinize danışmalısınız. Köpeklerin ağızları belirli sebeplerden kokar bunlar dişler ve iç hastalıklardandır. Zamanımızda şu düşünce insanlarda yer almaktadır yaşlı bir köpek ise ağzı kokması normaldir bu yanlıştır bunu bu şekilde algılamamanız ve köpeğinizi veterinere götürmeniz gerekmektedir.

Köpek Diş Bakımı Nasıl Yapılır?

Köpeğiniz için bir diş fırçası alarak bu bakıma başlayabilirsiniz tabi birde diş macununa ihtiyacımız var bunu da köpekler için özel üretilmiş olan diş macunlarını kullanabilirsiniz. Köpekler diş fırçalamaktan pek hoşlanmazlar eğer köpeğiniz yetişkin ise bu çok zor olacaktır bunu köpeğiniz yavru iken başlamalı ve alıştırmalısınız ama bu yetişkin köpeğinizin diş bakımını yapmanıza engel olmamalıdır. Köpeğinizin dişlerini fırçalarken zorlanabilirsiniz bunu köpek için yapılmış özel fırçalar ile yapmanız işinizi daha kolaylaştıracaktır. Köpeğinizin ilk deneyimi ise diş fırçalamaya yanaşmayacak ve uzaklaşmak isteyecektir bunun için köpeğinizi zorlamadan yavaş adımlar ile diş fırçalamaya alıştırın önce köpeğinize diş macununun tadına baktırın ve parmağınız ile dişlerini masaj şeklinde bir uygulama yapın daha sonra yavaş yavaş fırçalayarak ve çok sıkmayarak onu buna alıştırın.
Köpeğinizi her yapmanızı istediği şey için ödüllendirin ve bu ödül onu daha fazla cezbedecek istediğinizi yapacaktır.