Köpeklerde Davranış Bozukluğu

Köpeklerde davranış bozuklu hem sizin hem de köpeğinizin hayatını olumsuz etkiler. Köpeğiniz yavruyken sahipleri tarafından çok fark edilmez ya da önemsenmez ama ilerisi için ciddi sorunlar teşkil eder. Köpeğimizdeki davranış bozukluğunu yavru iken fark edip önlem almamız gerekir. Bu sorunu ortadan kaldırmak için ya yeteri kadar bilgiye sahip olmalı ya da uzmanlar tarafından destek almalısınız.
Davranış bozukluğu köpeğin havlaması, ısırması, tuvalet yapması ya da koşuşturması olarak düşünmek yanlıştır bu köpeğin doğasında vardır bunlarla savaşmak yanlış ve doğaya aykırıdır bunları nerede ve nasıl yaptığı davranış bozukluğu olarak gözlemlenmelidir. Köpeğimizin sosyalleşme eğitiminden hemen sonra davranış bozukluğu meydana gelebilir buda dört ya da altı aylıkken oluşmaya başlar önlem alınmaz ise bir yaşından sonra bunu ortadan kaldırmak çok zor hatta imkânsız olacaktır. Köpeğiniz altı aylığı geçtikten sonra sahibine hırlama, ısırma, saldırma, diş gösterme, diğer canlılara saldırma agresif davranışlar ve kimseyi yanına yaklaştırmama gibi bir sorunu var ise hemen bir uzmandan yardım alıp bu durumun önüne geçmelisiniz. Köpeğinizi çok iyi tanımalı bu davranışlar sergilediği yeri etkenleri iyi gözlemlemelisiniz ki ne ile savaştığınızı bilmeli ona göre bir destek almalı ya da köpeğinize ona göre bir davranış şekli kazandırmalısınız.
Köpeklerde davranış bozukluğu sahibi ile geçireceği zamanı en iyi şekilde gösterir bunun için köpeğinizin bu davranış bozukluğunu önceden teşhis edip bir uzman aracılığı ile önlem almalısınız. Köpeğinizin doğasında olan davranışları yok etmeniz imkansızdır bunları yok etmek yerine onları nerede ve nasıl kullanmasını göstermek olacaktır. Bu davranışları nerelerde sergilediği, neye ihtiyacı olduğunu belirlemek işinizi çok kolaylaştıracaktır.
Siz ve köpeğinizin daha iyi ve daha uyumlu yaşaması için köpeğinizle ilgili her konuda bir uzman tarafından destek almanız köpeğinizle daha kaliteli ve eğlenceli zaman geçirmeniz anlamındadır.