Köpeğimizi Ne Zaman banyo Yaptırmalıyız Ne Sıklıkta Yıkamalıyız?

Köpeğimizin banyo zamanı köpeğimizi baktığımız yer, köpeğimizin cinsi ve haylazlığı ile ilgili değişimler gösterir. Köpeğimizi evde besliyorsak en ideal zaman 2 ayda ya da 3 ayda bir olarak belirlenir sık yıkanan köpeklerde deri ve cilt rahatsızlıkları gözlemlenmiştir. Eğer köpeğimiz çok haylaz ve bahçede sürekli kirleniyorsa ayda bir kez yıkanabilir bunu en iyi köpeğin kokusundan anlayabiliriz eğer köpeğimizin kokusu artmışsa banyo zamanı gelmiş diyebiliriz.

Köpeğimizi nasıl banyo yaptırmalı yıkamalıyız?

Öncelikle Banyo Gereçlerinin hazır olması gerekiyor bunlar Fırça ya da tarak, Köpek şampuanı, Pamuk, maşrapa, havlu’dur. Banyo malzemelerini tek tek anlatmaya gerek yok ama pamuk köpeğimizin kulakları için banyodan önce iki top şekline getirdiğimiz pamuğu köpeğimizin kulağını kapatıyoruz köpeğimizin kulağı önemlidir ve su kaçmaması gerekiyor ve Banyo Yapmaya hazırız. İlk önce banyo yaptıracağımız yerin güvenliğini sağlayalım köpeklerin bazıları banyodan kaçabilir kaçacağı yerleri kapatıp ikinci aşamaya geçelim. Öncelikle banyodan önce köpeğimizi fırçalayarak ölü derilerden ve yıpranmış tüylerden arındıralım bu köpeğimizin daha iyi bir şekilde yıkanmasını sağlayacak ve daha parlak olacaktır. Daha sonra küvete köpeğimizi alabiliriz.
Köpeğimizi küvete aldıktan sonra ıslatmaya geçiyoruz ama köpeğimizin baş kısmını ıslatmazsak silkelenip hem etrafı hem bizi ıslatmayacaktır. Bunun içim boynundaki tüyler ya da ağzından ’da tutabilirsiniz.
Yıkamak için az miktar şampuan kullanalım durulamamız daha kolay olacaktır. Uzun tüylü köpeklerin yıkanması şampuanı sürüp ovalamak yerine tüyleri sıkıp şampuanlanması doğru olacaktır diğer şekilde tüylerinin düğümlenmesine sebep olabilirsiniz. Şampuanlanma işi tamamlandıktan sonra bol su ile durulayıp tarayınız. En son kafasını yıkayıp kurulayın bu işlemi dikkatli ve titiz yapmalısınız. Artık köpeğiniz silkelenip kendine gelebilir bunun için önce kulaklarından pamukları çıkarın köpeğiniz banyodan sonra silkelenir ve daha sonra havlu ile iyice kurulayın.

Köpekleri Banyo Küvetine Nasıl Alıştırırız?

Köpeğimiz banyo küvetine girmek istemeyecektir bunu zamana yayarak dikkatli acele etmeden onu ödüllendirerek yapmalıyız. Banyo küvetinin altına köpeğimizin içindeyken kaymamasını sağlayacak bir paspas koyabiliriz. Daha sonra yavaş yavaş içerisinde durmasını sağlayarak ödüllendiririz belli aşamalar ile küvette onu ıslatıp içeride durduktan sonra ödüllendirme gibi işlemler ile küveti sevmesini sağlarız.
Köpeğinizi Kurulayacağınız havlu mümkünse köpek kurulamak için özel tasarlanmış havlulardan olmalıdır.
NOT : Unutmamamız gereken en önemli şey Köpeğiniz ile ilgili her yaptığınız işlemde veteriner hekimlerinize danışınız.