Kaplumbağa Cinsiyet ayrımı yapmak istiyoruz ilk yöntem kabuğuna bakmak. Erkek ve dişi kaplumbağaların kabukları arasında farklar vardır. Yetişkin bir dişi kaplumbağa, yetişkin bir erkek kaplumbağaya göre biraz daha uzun bir kabuğa sahiptir.

Kaplumbağa Cinsiyet Ayrımı

Kaplumbağa Plastron Kısmını İncelemek.  Erkek Kaplumbağalarda plastron içe doğru kıvrılır Dişilerde ise bu düz olarak görülür.

Bunun nedeni Erkeklerde Çiftleşme sırasında dişinin üzerinde yuvarlanmadan durmasını sağlamasıdır.  Dişide düz olmasının sebebi ise çiftleşme esnasında daha kolay yumurta tutmasını sağlamasıdır.

Kaplumbağa Cinsiyet Ayrımı

Kaplumbağa Kabuğunun Arka kısmını Kontrol Ederek Cinsiyet tahmini yapmak kolaydır. Erkek Kaplumbağaların kabuğunun arka kısmında v şeklinde bir çeltik bulunur bunun nedeni çiftleşme esnasında kuyruğu yerleştirmek içindir aksi halde kuyruk kabuk altında ezilebilir.

Kaplumbağa Cinsiyet Ayrımı

 

Kaplumbağalarda Türlere Göre Cinsiyet ayrımı değişiklikler gösterir. Bir Kaplumbağanın cinsiyetini belirlemek için erişkinlik dönemine girmesi gerekir bazı kaplumbağalarda bu yıllar sürebilir. Evinizde Beslediğiniz Kaplumbağaların Cinsiyetini belirlemek için büyümesini ve izlerin belirginleşmesini beklemelisiniz.