Kanarya Üretimi Nasıl yapılır Nasıl Eşe ve yavruya hazırlanır.

Kanarya üretimi hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir? Kanarya üretimi nasıl ve hangi dönemde yapılmalıdır? Kuşların üretime hazırlanması için neler yapılmalıdır? Kanarya üretimi için kuşların bakım çizelgesi nasıl olmalıdır? Kanarya üretimi sanıldığı kadar zor değildir bunun için ihtiyacınız olan tek şey sağlıklı bir erkek ve bir dişi kanarya ve bunları ayırabilecek kafeslerdir. Kuşları Bahar ayına kadar sağlıklı bir şekilde ve diyetlerine uygun beslemeliyiz. Kanarya üretimini 10 Bölüme ayırırsak aşağıdaki gibi bir yol izlememiz gerekir. Kanarya Şubat ve Mart aylarında eşe hazır olur kışın soğuk ve günlerin kısa olduğu zamanlarda Kanaryalar Ayrı kafeslere alınarak dinlendirilir. Ocak ayında kuşa gerekli bakımlar yapılarak eşe hazırlanırlar. Eşe hazır olduklarında Şubat aylarının ortalarında Beslediğiniz yerin sıcaklığına göre eşe atılır ve yumurtlaması beklenir. Yumurtalar 1 haftalık olduklarında ışık yardımı ile dolu yada boş olmaları denetlenir. Yavruların çıkması ile kuşlara mama bol bol takviye edilir ve yavrunun büyümesi ile bu üretim dönemi son bulur. Kanarya üretimini aşağıda aşamalı olarak belirttik.
  1. Kanarya Üretiminde Dikkat edilmesi gereken hususlar
  2. Erkek Ve Dişi Kanarya Seçimi
  3. Eş Zamanı Gelmesi
  4. Birbirlerini Tanıtma ve eşe atma
  5. Yuvanın hazırlanması
  6. Yumurtlama
  7. Dişinin Yumurtaya yatması
  8. Yavru kanaryaların çıkması
  9. Yavru Kanaryaların Gözlemlenmesi Anneden Ayırma
  10. Kanarya Bileziklenmesi

1: Kanarya üretiminde Dikkat eilmesi Gereken Hususların en önemlisi Ortam sıcaklığıdır Şubat ayları hazırlama olsada Kuşun bulunduğu ortama Göre Mart ve Nisan ayları en çok tavsiye edilen aylardır. Kanarya beslemeye pahalı bir ırk ile başlamamnız sizin deneyim ve gözlemleriniz için en uygun seçim olacaktır.Tünekte uyuyan anüs vent etrafında sarılık olan kuşları eşleştirmeyin. Dişi ve Erkeğin aynı boylarda olmasına dikkat edin. Dişi Kanaryanın genç olmasına özen gösterin kıvrık tırnaklar ve pullu ayaklar dişinin yaşlı olduğunu gösterir. Kanaryalarınız tüy döküyorsa dişi ile erkeği aynı kafeste tutmayın kuş tüyden çıkar çıkmaz eşe atılmaz. Erkek kanaryalar dişilerden daha hızlı hazırlanır ve öterek eşleşmeye hazır olduğunu gösterir.

2: Erkek ve dişi kanarya seçerken kuşların sağlıklı hareketli olmasına dikkat edilmesi gereklidir tünekte uyuyan tüylerini kabartan kanarya hasta kanaryadır ve eşleşme için uygun değildir. Erkek kanarya hazır olduğunda figi dik olur dişinin ise arkaya yatık ve yuvarlak olur. Kanaryaların Anne ve Babası yavrularda büyük rol taşır bunun için kuşun atasıda çok önemlidir.

3: Kanaryalar Bölgelere göre eşleşme zamanları değişebilir bazı bölgelerimizde hava sıcaklıklarının farklılıkları bunun nedenlerinden biridir. Havaların 15C ile 20C derece arası olması kuşların eşe gelmeleri için yeterlidir. Kuşların eşe hazır olduklarını hareketlerinden erkeklerin ötümlerinden anlayabiliriz.

4: Kanaryaların kafesleri birbirlerini görecek şekilde koyulur ve hareketlenmeler başlar sağlıklı ve hazır ise erkek ötmeye ve dişiye doğru kur yapmaya başlar dişide eğer hareketleri ile bunu onaylarsa tanışmış ve eşe hazır hale gelmiştirler aynı kafese koyulmaya hazırdırlar.

5: Kanaryalar Bir araya konulduktan 2 - 3 gün içerisinde yuva ilaçlanarak kafese koyulur. Eşe hazır olan kanaryalar hemen yuvayı inceler erkek yuvaya oturup dişiyi davet eder dişi ise yuva için ip gibi metaryeller arar ve yuvayı hazırlar benim için en iyisi kum çuvalı ipleridir yuva için yazın keçe konulması önerilmez fazla sıcaklar dişiyi rahatsız edebilir.

6: Kanarya 4 ile 6 arası yumurta yapar ve üzerinde oturmaya başlar. Kanaryalar yumurta döneminde kalsyima ihtiyac duyar mürekkep kemiği bunun için uygundur.

7: Kanaryalar genelde ilk ve ikinci yumurtada yuvada yatmazlar sonraki yumurtada başlarlar endişe etmeyiniz bunun nedeni yavruların aynı anda gelişim göstermelerini sağlamaktır. Dişi yuvada yatar erkek kanarya dişiyi besler.

8: Yumurtalar 13 günün sonunda kırılır ve yavrular çıkar bu gün hava ısısına göre 14 ile 15 güne kadar uzayabilir. Çıkan yavrular anne ve baba tarafından beslenir bu dönemde kuşlarınıza bol bol mama takviyesi yapmalısınız.

9: Yavrular Anne ve Babadan ayrılır bu dönemde yavrular için kafesin altına yem koyulur ve diğer yemlik sulukları rahat bulabilecekleri yerlere koyulur.

10: Kanaryalar yumurtadan çıktıktan sonra 7 ile 10 gün içinde bilezikler takılmalıdır. Bilezikler üye olduğunuz dernekler tarafından yada özel yaptırdığınız kişiler tarafından temin edilir.