Muhabbet Kuşu Hastalıkları iç kuruma Nedir Nasıl Anlaşılır

Hastalığın genel adı megabakteriosis adı verilmiş bu mikrop diğer mikroplardan daha büyük olduğu için megabakter adı ile adlandırılmıştır. Bunlar aktif bakteriler değildir bunlar muhabbet kuşunun kursağında oluşan mantarlardır. Bu hastalıkla bir çok kuş türü savaşmaktadır hastalıkta tedavi edilmez ve erken teşhis konulmazsa kuşların ölümü ile sonuçlanan bir hastalıktır.
İç kuruma dediğimiz hastalık bulaşıcı olmakla birlikte tam olarak bulaşım yolu tespit edilmemiş ama dışkı yolu ile bulaşması muhtemeldir bu hastalık kuşların kursağında mantar şeklinde yer alır ve kafesteki kuşun dışkısı ile diğer kuşlara bulaşır bunun için hastalanan kuş hemen ayrılarak karantina kafesine alınmalı ve tedavisine hemen başlanmalıdır. Kuşumuz bu hastalıkla yediği yemlerden yeterli besini alamamakta ve giderek yağ dokusunu kaybedip zayıflayarak ölüme gitmesine sebep olur.
Kuşumuzun iç kuruma hastalığına yakalandığını anlamamız için bazı bulgular vardır bunlar sırası ile
1: Zayıflama ; Kuş bu evrede fark edilebilir bir şekilde zayıflamaktadır ancak bu zayıflama hemen fark edilmez ve önlem alınmaz daha sonra yağ kaybına uğrayan kuş karın ve göğüs içeriye çekilir son aşamada kuş kas ve doku kaybı ile jilet göğüs şeklinde görülür bu kuşun ölüm ipucudur.
2: İştah kaybı: iç kurum hastalığına yakalanan kuş iştah kaybı olur bunun için kuşların iyi gözlemlenmesi şarttır.
3: Hareketsizlik; Bu belirti kuşun aşama kaydettikten sonraki bulgusudur ve tünekte kabarıp hareketsiz durur.
Bu durumdaki kuşunuza verdiğiniz tüm antibiyotikler fayda sağlamaz.
Hasta Kuşumuzda görülen değişiklikler ishal, sindirilemeyen gıdalar ve kusma bu kuşun evreleri geçirdiğini önlem almanız gerektiğini gösterir.

İç Kuruma Tedavisi ve Kullanılan ilaçlar


1. Amphoterecin B ;
Bu ilaç damar yolu ile verilir bu yüzden küçük yapılı kuşlar için uygun görülmemektedir. Bu ilaç bazı durumlarda ağız yolu ile verilip sonuç alınmıştır. fiyat olarak oldukça yüksek fiyatlar ile satılan bir ilaçtır. Abelcet, Fungizone, Amphocil adı ile ezcanelerde bulunma ihtimalleri vardır.
2. Nystatin:
Bu ilacın ne kadar etkili olduğu hakkında net bir bilgi yok ama kullanıp yararını görenlerin olduğu söylenmektedir. Ayrıva bu ilacı koruma amaçlı kullananlarda var. Fungostatin ve Mikostatin adı ile ezcanelerde bulunur şurup şeklindedir. Fiyatı uygun bir ilaçtır. Günde 4 defa olarak kuşun ağzına 2'şer damla şeklinde verilip arkasından 2 damla su verilip dışarı atmasını engel olmak için boğazından aşağıya doğru hafif sıvazlayıp yutmasını sağlarız. suyuna ek olarak 100ml koyarız suluk koyu renk bir plastik olmasına dikkat edilmelidir.
3. Fluconazol:
Bir çok kişi ben dahil bu ilacı kullanıp faydasını gördük. Şurup ve kapsül formu olan bir ilaçtır kapsül formunu suluk içine şurubu ise ağız yolundan damlatarak veririz. Çok etkili bir ilaçtır fiyatı uygundur. Bu ilacın piyasada bir çok isimle formları mevcuttur bunlar Kandizol, Candidin, Flurit, Zolax bunlardan bazılarıdır. piyasada Flucan dermatolojik tableti var içerisinde iki tane var bunu kullanmanızı tavsiye ederim. Tedavi süresi hasta kuşlarda 30 gün gibidir.
İç Kuruma Tedavisi Yaparken Destekleyici tedavi uygulanır bunlar; Hasta kuşumuzu karantinaya ayırır ve ılıman bir yerde barındırırız. suluk ve yemlik steril edilip her gün taze su ve yem verilir. Kafes her gün detaylı bir şekilde temizlenir. Kuşa c vitamini verilir bağırsaklarının güçlenmesi sağlanır. Probiyotik mayalar verilerek bağırsak florasını düzenlemeye çalışırız.
Evet Buraya Kadar Tamam Ama İç Kuruma Hastalığından Korunmak için neler yapmalıyız.
Bunun için Temizlik Ön Planda tutulmalıdır. Hasta kuşları hemen karantinaya almalıyız. Temiz su temiz yem çok önemlidir. Haftada bir kere suyuna elma sirkesi verilmesi önemlidir. Her Ay kuşların suluklarına flucan kapsül koyup 3 gün devam etmek gerekir. Muhakkak Probiyotik kullanmalıyız.

Ek Bilgi
Bu hastalık insanlara bulaşmaz kuşların kursaklarında mantar şeklindedir. İç Kuruma Hastalığı Güvercin, Kanarya, Papağan, tavuk, Muhabbet Kuşu ve diğer kuşlarda görülür erken teşhis ve tedavi ile kurtulabilir.