Hamilelik kedilerin beslenme ihtiyacının arttığı bir dönemdir. Bu dönemde artan ihtiyaca bağlı olarak kedinizin beslenmesini değiştirmelisiniz. Hamile kedinin beslenme içeriği açısından dengeli bir şekilde mama ile sağlanmalı. Hamilelik döneminde kedinizin kendi ihtiyaçları dışında birde bebek için beslenmesi gerekmektedir.Yavru gelişiminide sağlayacak oranda besin alması gerekmektedir.

Hamile Kedilerde Beslenme Düzenin Nasıl olmalı

Hamile bir kedinin gıdasında, yetişkin bir kedinin gıdasında bulunması gereken besin maddeleri bulunmalı ancak bu besin maddelerinin oranı daha yüksek olmalıdır. Özellikle artan kalori ihtiyacı nedeniyle protein, yağ ve karbonhidrat oranları daha yüksek olan gıdalar ile beslemek daha faydalı olacaktır. Hamilelik mide ve bağırsaklar üzerinde baskı yapan bir fiziksel durum olması sebebi ile de özellikle sindirimi kolay yiyecekler tercih edilmelidir.

Hamile Kedilerde Beslenme 2. Dönem

Hamileliğin ikinci dönemi olan 5. haftadan itibaren annenin enerji ve besin maddeleri ihtiyacı hızla artmaktadır. Doğuma kadar da sürekli bir artış olur. Doğumu takiben laktasyon (süt emzirme) döneminde de bu ihtiyaç oranı yüksektir. Özellikle süt yapısal olarak yüksek oranda protein içerdiğinden annenin süt üretimi için harcaması gereken protein miktarı da daha fazladır. Bu miktar yavru sayısına bağlı olarak artış gösterir.

Hamilelik süresince annenin gerekli miktarlarda besin almasına özen göstermeli ve aşırı kilo artışı önlenmelidir. Hamileliğin son üç haftasına dek kilo alma yavaş yavaş olacaktır; ancak hamileliğin son üç haftasında kilo alma hızlanacaktır. Aşırı kilo artışları özellikle doğum sırasında yaşanabilecek pek çok sorunun nedenini oluşturmaktadır. Bu nedenle hamilelik döneminde kedinizi dengeli bir biçimde beslerken kilo kontrolüde unutulmamalıdır.

Kalsiyum yavruların gelişiminde olduğu kadar laktasyon (süt emzirme) döneminde de önem taşıyan bir mineraldir. Kalsiyum yetersizliği nedeniyle deformasyonlar olabileceğinden gıdasında yeterli ve dengeli bir kalsiyum alınımı sağlanmalıdır. Hamileliğe uygun profesyonel hazır bir mamanın kullanımı sırasında ekxtra kalsiyum ve vitamin kullanımı veteriner hekiminizin önerisi ile yapılmalıdır. Bilinçsizce kalsiyum kullanımı yarar yerine kedinize zararda getirebilir.

Hamile Kedilerde Beslenme Doğum zamanı

Doğuma yaklaşıldığında hamile kedilerde iştah kaybı olabilir. Verilen yiyecekleri eğer hamileliğin 9. haftasında reddetmeye başladı ise doğum muhtemelen çok yaklaşmıştır. Doğumdan 24 saat sonra ise kedinizin iştahı eski haline dönecektir. Hazır mama firmalarının portföyünde hamile kediler için ayrı bir mama çeşidi yoktur. Ancak yavrular için olan mamalar hamile ve süt veren kedi beslenmesinde rahatlıkla kullanılmaktadır.