Düzenli Tüy Dökümü Nedir Ne Kadar sürer ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Düzenli tüy dökümü, büyük ve küçük tüylerin(kanat, kuyruk, gövde) doğal olarak dökülmesi şeklinde karakteristik şekil gösterir. Tüy döken kuşlar , bu sırada uçma yeteneklerini kaybetmezler. Düzenli tüy dökümünde hiçbir çıplak deri ortaya çıkmaz, kuşun vücudu her zaman, birkaç tüy ile de olsa kaplanmış biçimdedir. Eski ve aşınmış tüylerin yerine yenileri çıkar. Bu yeni tüyler; ince, minik, yarı saydam beyaz renkli çubuklar şeklindedir. Birkaç gün içinde bu oluşum açılır, yeni tüylere dönüşür. Sağdaki resimler , kuşun baş bölgesinde oluşan bu oluşumlarda örnekler göstermektedir.

Tüy dökme sırasında kuşlar, genelde yaptıklarını yapmazlar ve daha az aktif olurlar. Özellikle daha büyük kuşlar daha çok uyur , hatta ara sıra yüksek sesli ötme ve çok öfkeli ısırmalar la birlikte kendini gösteren, aşırı alınganlıktan rahatsızlık verici duruma kadar giden davranışlar sergilerler. Bu tüy dökümünde, ek yiyecek ve vitaminlerle desteklenir ve içinde bulunduğu sürece saygı duyulup zaman tanınırsa, kısa zamanda toparlayacak ve kendini yeniden daha iyi hissedecektir.

Nadiren de olsa düzenli tüy dökümünde endişelendirecek bir durumla , kuşun, aynı zamanda çok fazla tüyünü dökmesi ile karşılaşılabilir. Geçici olarak, kuşun uçma yeteneği azalır. Daha büyük kuşlar uçuşlarını becerili şekilde ayarlayabilir. Bu durumdaki genç kuşlar ise, büyüklere göre daha az uçma yeteneğine sahip olduklarından kazalar oluşabilir.

Şoka Bağlı Tüy Dökümü

Her hangi bir şokun tüy kaybına sebep olması , gerçek bir tüy döküm hastalığı olamaz. Bu, aslında kuşunuzun doğal bir korunma refleksi olarak bilinir. Evcil olmayan kuşlarda, yaşamlarını tehdit eden tehlikeli durumlarla karşılaşabilirler. Herhangi bir düşman tarafından yakalanır yada bir yerde sıkışır ise, bir saniyede kuyruk ve yönlendirme tüylerini (kuyruğun yanındaki küçük tüyler) feda ederek onları dökebilirler. Bunun yanında diğer küçük tüylerde bu olaydan etkilenerek dökülebilir. Bu olayı savunma mekanizması olarak kullanarak düşmanlarını pençelerinden kurtulabilirler. Şok nedeniyle yaşanan bu tüy kayıplar genellikle, evcil kuşlarda çok nadiren yaşanır. Bu kadar tüy kaybı için tipik bir durum veteriner ziyareti olabilir. Kuş için, bekleme veya tedavi odaları , yabancı bir ortam olmaları nedeniyle korkutucudur. Eğer ellerle kovalanıp yakalanırsa bu da tüylerini bırakmasına neden olabilir. Ama bu veteriner hekime kuşunuzu götürmenize engel olmamalıdır, bu tür kayıplar herhangi bir zarara yol açmaz.
Bu tüyler, birkaç gün veya haftada tekrar büyür. Kuşun, bu tüyleri çıkarmak için ilk düzenli tüy değişim dönemine girinceye kadar beklemesi de gerekmez.

Zedelenmiş kan tüyleri

Tüy dökümü sırasında, kuşlarımız, doğal değişim sonucu eski,yaşlı tüylerini de döker. Bu kan kaybı olmadan gerçekleşir. Yeni tüyler, onların yerinde gelişir. Derilerinden çıkan kalem , diken benzeri küçük parçalar halinde başlarlar. Bu çerçevede yeni tüyler, aslında ana damarlar içeren keratin den yapılmış kanla beslenen küçük dokulardır. Bu, her tüyün, kan dolu canlı bir yapı olduğu anlamındadır.
Bu kan desteği, hücrelerin gerekli besinlerle büyümesini sağlaması nedeniyle tüylerin gelişimi için zorunludur. Böylece, genç tüyler, kanla yüksek ölçüde desteklenerek hızlı büyüme sağlar. Gelişimin bu olgusunda "Kan Tüyleri"neden bahsedebiliriz. Tüy, tam olarak büyüdükten sonra, gövdesinin alt kısmı boşalıp oyulacak ve artık daha fazla kan ile dolmayacaktır.
Eğer bir kan tüyü, dışarıdan gelen bir etki ile zarar görürse veya yolunur sa, kuş, çok fazla kanamaya neden olan bir yaralanmaya maruz kalır. Darbeye maruz kalan kan tüyünün boyutuna bağlı olarak kuşu, kan kaybı nedeniyle ölüme kadar götürebilir! Bu takdirde aşağıdaki kural geçerlik kazanabilir: Daha büyük tüyler, kan tüyü olgusu sırasında daha tehlikeli yaralanmalara yol açacaklardır. Kan tüyü yaralanmalarında dikkate değer kötü kanamalar kanatlardaki ana tüylerde sırasıyla kuyrukta ve yönlendirme tüylerinde(Kuyruğun bölgesinde) oluşacaktır
Bu kan tüyleri ve varsa deri içinde kalan kısımları acilen veteriner hekim gibi uzman bir kişi çıkarılmak zorundadır. Aksi halde kanama zorlukla durdurulabilir. Kan tüyü parçası bir veteriner hekim kontrolünde çıkarılırsa, oluşacak küçük deri lezyonu, kırılmış veya yaralanmış kan tüyünden daha kolay şekilde tedavi edilecektir.
Zarar görmüş tüyü çıkarmak için veteriner hekime götürme olanağı yoksa, kuşun ölümüne neden olabilecek kanamayı siz durdurmak zorundasınız. Genel uygulama olarak, steril bir şeyle (örneğin kolonyasız mendil) 10 dakika kadar kanamaya hafif bir baskı uygulamalısınız. Bu, insan yaralanmalarından bildiğimiz tampon uygulamasına benzer. Ama lütfen kuşun küçücük kemiklerini kırmamak için sert bastır mamanız gerektiğini unutmayınız. Emin olmanız ve hissetmeniz gerekli! Bilinen durdurucu ilaçlar, genellikle, kan tüyü yaralanmalarına karşı çok etkili değildir!

Çere üzerindeki kan tüyleri

Kan tüyleri yaralanması çoğunlukla, cerenin tam yukarısında meydana gelir. Genelde bu kanamalar, şiddetli değildir ve herhangi bir müdahale yapılmasızın birkaç saniye içinde kendiliğinden durur. Bu paragrafın altında soldaki resimde, cerenin yukarısında dokunulmamış kan tüylerini görebilirsiniz. Biri kolayca, kan tüylerinin kanla dolduğunu gösteren pembe rengi görebilir. Bazen muhabbet kuşlarında başka kuş tarafından kan tüyünün gagaladığı zararsız bir tartışma ile karşılaşılabilir. Bu yaralanmış kan tüyü, sadece birkaç saniye boyunca kanar ve sonra tüyünde kan lekesi kalır, altta sağdaki resim.

Lütfen Bunlara çok dikkat edelim
Büyük, birkaç yaşındaki kuş, aynı zamanda çok fazla birincil önem arz eden (kanat , kuyruk) tüylerini dökerse uçması zorlaşır, herhangi bir kazayı önlemek tehlikeye atmamak için birkaç gün boyunca kuşu kafesinden çıkarmamak gerekir. Yeni tüylerin, kuşun güvenli biçimde uçmasını, yönlenmesini sağlayacak kadar büyümesi sağlandığında , yeniden kafesten dışarı çıkmasına izin verilmelidir. Genelde yeni tüylerin büyümesi iki haftadan daha uzun sürmeyecektir.
Bu döneminde, kuşa destek olmak için, istediği kadar uyumasına izin verilmelidir. Daha büyük kuşlar, daha kaprisli ve daha dengesiz olurlar.Bedenleri, yeni tüylerin büyümesi için daha çok enerjiye gereksinim duyar. Bu yüzden, sağlıklı taze meyve veya sebze gibi besinlerle desteklenmesi çok önemlidir. Örneğin salatalık (hıyar), tüy dökümü esnasında ihtiyaç duydukları birçok minerali içerir, filizlendir ilmiş buğday da önerilmektedir.