Beyaz benek hastalığı akvaryum balıklarında sık gözlemlenen bir balık hastalığıdır. Çok büyük bir hastalık değildir ama gözlemlendiğinde hemen müdahale edilip beyaz benek tedavisi yapılmalıdır yoksa ölümle sonuçlanabilir. Hastalık ya stresten ya da su değişimi sonrası sudaki klor yüzünden meydana gelebilir. Beyaz benek hastalığı ile ilgili sizleri bilgilendirecek bir makale yazdık.

Beyaz Benek Hastalığı

Beyaz Benek Hastalığının Bulguları Nelerdir?

 • Kum tanelerini hatırlatan küçük, beyaz benekler
 • Balığın kuma ya da kayaya kendini sürtmesi
 • Balığın aşırı derecede halsizleşmesi ve uyuşuk hareketler sergilemesi
 • Deride Kızarma ve kanlanma

Beyaz Benek Hastalığı

Beyaz benek hastalığının değişik aşamalarında balıklar, küçük beyaz benekler ile kaplanır. Bu benekler arttığında onları belirlemek daha kolaydır, fakat hastalığın ilk aşamalarında belirlemek  zor olabilir ama gözlemleme yapmak ve erken tedavi her zaman daha hızlı ve iyi sonuç vermektedir.

Parazit kendini balıklarınızın derisine gömer ve oradan epital ile beslenmeye başlar. Gömülü parazit yüzünden meydana çıkan rahatsızlık, balığın cildinin şişmesine ve küçük beneklere benzeyen beyaz kistler oluşmasına neden olur. Balık, sanki bir sivrisinek tarafından ısırılmış gibi derisinde benekler ve kızarıklar oluşturur. Beyaz benek hastalığının en belirleyici semptomu, balığın kum ya da kaya gibi sert yüzeylere sürekli sürtünüyor olmasıdır. Bunun yanında Balık üzerinde beyaz beneklerde belirginleşmeye başlar. Birkaç gün balığınızın derisine gömülü kaldıktan ve beslendikten sonra parazit, balıktan çıkarak akvaryumun dibine çöker. Yumuşak ve jöleye benzer şekilde bir görüntü oluşturur, evvelce kendine koruyucu bir dış katman oluşturur sonrasında da üreyerek yüzlerce bebek parazit meydana getirir. Bu aç bebek parazitler, vakit kaybetmeden evlerini terk ederek beslenmek için akvaryumdaki bebeklere saldırır ve görev sürecine başlarlar.

Beyaz Benek İlacı ve Tedavisi

 1. Suyun ısısı artırılarak ilk süreç işleme koyulur.
 2. 10-14 gün ilaçlama yapılır. İlaç olarak Beyaz benek ilacı kullanılır ilaç Genelde tüm petshoplarda bulunur.
 3. Tedavi sürecinde karbon filtrasyonu kesilmesi gerekir ilacın etkisini göstermesi için.
 4. Tedaviler sürecinde su değişimi yapılarak taze su ilavesi yapılmalıdır. Beyaz benek hastalığının tedavi döngüsü, baştan sona aşağı yukarı 2 hafta kadar vakit alır. Suyun ısısı yükseldikçe döngü kısalır, azaldıkça ise artar. Bu yüzden de suyun ısısını artırmak, parazitin ilaçlamaya karşı titiz bulunduğu devreye ulaşma vaktini kısaltacaktır.

Beyaz benek tedavisi, bütün parazitlerin ortadan kalktığından emin olmak amacıyla oldukça uzun bir vakit devam ettirilmelidir. Parazitler sürecinde hasar görmüş cilt, diğer enfeksiyonlara karşı da duyarlı duruma geleceği için, diğer hastalıklara karşı da tetikte olmak gerekir.

Beyaz Benek Hastalığı

Beyaz Benek Hastalığı Nasıl Önlem Alınır?

 • Yeni balıkları en az 2 hafta karantinaya alarak gözlemlenmesi gerekir.
 • Akvaryuma bitki eklemeden önce onlarında karantinada tutulması gerekir.
 • Suyun niteliğini daima yüksek tutmak
 • Balıkları dengeli beslenmesi ve stresten uzak tutmak gerekir.